Skip to main content

morče vs zakrslý králík

Posted in

ahoj, chtěli bychom dcerám pořídit za vysvědčení zvířátko a nyní váháme mezi morčaty a zakrslými králíky, poradíte, jaké máte zkušenosti?Co obnáší péče o každé z nich?

Děkuji

Hanka

ahojky, tak jsme pořídili

ahojky, tak jsme pořídili zakrslé králíčky, jsou to bobánci, dcery nadšené. Už je máme měsíc a zatím se o ně starají moc dobře.
Chtěla jsem se zeptat zkušených chovatelů, zda jim dáváte granule pro zakrslé králíčky a zda je máte očkované? Králíčky dáváme každý den na pastvu a mají pestrou stravu, ale někdo mi řekl, že granule nemusím někdo, že zase musím, aby z nich nebyli normální králíčci. Tak nevím a dali jste je očkovat?

děkuji moc za rady

-

Máme morčata i králíky, na zahradě v králíkárně. Nemáme je tudíž moc vymazlené, ale morčata mi k srdci moc nepřirostly. Jsou dost náchylné, dost nám jich umřelo hned druhý den po koupi. A jsou pořád strašně bázlivé. Když se povede morče, je suprový, ale většina z nich jsou pošuci :) Králíky máme ne zakrslé, nádherné, s rodokmenem, a ty mě tedy dostali. Vůbec jsem nečekala, jaký to jsou mazlíci. Sice z pochování nejsou nadšený, ale straně rádi se hladí a mazlí. Když příjdu, začnou dupat, ne kvůli krmení, ale vyžadují si mazlení a hlazení. Péče je plus minus stejná. Králík opravdu dělá bobky na jedno místo, morčeti je to fuk. Spoustu známých má králíka puštěného i v bytě a ok.

Osmák degu

Obrázek uživatele katyvypl

Ještě jsem si vzpomněla, že jsem měla jako mladá holka osmáka. Je to docela inteligentní myška, nechal se hladit a pouštěla jsem ho i po bytě. Jen je to noční tvor, takže to chce mít klec mimo spací prostory a klec vyžaduje docela velkou, potřebuje prostor. Ale je to hravé a nenáročné zvířátko.

pískomil

Naše holčičky mají piskomili,celkem tři ☺ Od malých myšek,jsou přitulni, zvyklí na naš režim, v noci spí, přes den také a když jsme doma,tak řádí.

Nechtela jsem urazit morcata ani mysi :-D

Obrázek uživatele Janact

Jelikoz mys zejm. Krysa inteligentni zvire...krysa se taky vycvici :-) za sestrenici behala jako pejsek...
Ale nas morce zklamalo... kousalo, vsude bobky (coz se kralicek nauci chodit na jedno misto), klec jsem drhala 3x tydne a stejne smrad...

Samozrejme je pravda co clovek to nazor a zkusenost. jinemu smrdi zase pes nebo kocka v byte...

Ale cim vic nazoru, tim lepe se rozhoduje :@)

:)

Dost záleží, s čím má člověk dobrou zkušenost a na konkrétním zvířeti. Já zase jednoznačně morče.Obecně hloupé zvíře to ale nemusí ani náhodou, samo sice vydrží, ale společnost dost vyžaduje a leccos se naučí. My zrovna máme hodně "komunikativní" hodné zvíře. Navíc snese se stoickým klidem i "zacházení" dětí(morče létá v raketě, jezdí v různých vozítkách, má domečky...), nekouše vůbec (máme ho přes rok)a je to mazlík celé rodiny a do pouhé "větší myši"má dost daleko.Na péči poměrně nenáročné, krmí ho ráno i večer holky dle mých pokynů(zelenina, ovoce - dost využíváme odřezky slupek a tak z našeho jídla, seno, ráno má suché peletky), 1x týdně myjeme klec - to ale my dospělí, záleží, jak máte staré děti(našim je 7).U obyčejného morčete péče o srst není nutná, tak 1x/2 měsíce ho vykoupeme, ale to spíš že to holky baví.

Kralicek za mne jednoznacne

Obrázek uživatele Janact

Je hezky, mazlivy, pritulny, chytry a ucenlivy...

Morce je proste vetsi mys. Nic extra. Dcera z nej mela i plisen. Kousalo.

Zelva proste neni dle mne mazlik vubec, nijak moc si ji neochocis, nenaucis... "jde" si po svem a za svym :')

Kdybych nebyla pejskar a nemohla mit doma pejska tak bych sla pro "nahradu" urcite do kralicka...

Morče vs. králík - obrovský rozdíl

Obrázek uživatele katyvypl

Zdravím, tak v tomhle mám myslím přehled už docela velký. :-) Máme doma přes půl roku zakrslého králíčka - pokud o něm uvažujete, doporučuji naprosto bedlivě přečíst a pročíst (nejlépe 2x :-))) stránky www.kralici.cz
Je tam napsáno naprosto všechno. Co potřebuje, jakou pořídit klec, co do ní, co může a nesmí jíst, jak se mu věnovat apod. To bych tu vypisovala na 10 stránek. :-) Zkráceně se dá říct, že králík je na náročnost skoro jako kočka (chodí na záchůdek, pohybuje se po celém bytě - nám vyleze i na okno, je důležité se mu denně věnovat a vychovávat ho), člověka neznalého může až zaskočit jak inteligentní zvíře to je. Morče je naopak skoro jako křeček. Vystačí si sám, nepotřebuje tolik prostoru a volnosti, pokud vím, žrát může také skoro vše, co křečci, mazel to je asi taky, záleží hodně na povaze zvířátka, stejně tak ale u králíčka. POZOR - ani morčátko ani králíčka NIKDY nekupujte ve zverimexu a to z jednoho prostého důvodu - nikdo vám nesdělí přesný původ a stáří a čím vším si zvířátko už prošlo (strastiplná cesta, špatné zacházení, nevhodné krmivo...), to vše ho může nenávratně poznamenat a mohli byste mít doma ustrašeného tvorečka místo láskyplného zvířátka. Je dobré najít chovatele, ke kterému můžete osobně přijet a mládě si odvézt přímo od něj a od jeho mamky-samičky. Je jen pár registrovaných plemen zakrslých králíků (např. modrooký hermelín, strakáč, Rex...), ostatní rádoby chovatelé mají své chovné stanice, kde mají až 30 králíků a kříží je hlava nehlava kvůli úžasné barevnosti a mláďata prodávají okolo 1000kč (!!!) zatímco pravý chovatelé (s papírama) běžně mláďátka prodávají okolo 200-300 kč. Ještě upozorňuji, že králíci nesnáší zvedání - je to pro ně signál ohrožení, takže je důležité dětem vysvětlit, že hlazení přichází v úvahu jen na zemi a pokud králíček sám přijde (ten náš se po půl roce naučil vyskočit na gauč a čumáčkem nám strká do ruk a olizuje je, abychom ho hladili).
Nakonec ještě přidám větu o želvě - o té jsme také uvažovali, doporučuji opět načíst stránky chovatelů, mně to přišlo poněkud náročně (zazimování, svícení a nesvícení apod.) a hlavně to není prostě mazlík se srstí.
Snad vám to pomůže, uf, to jsem se zase rozepsala. :-) Katka

Želva

Já bych využila příspěvku, u nás je téma také aktuální. Mezi výše zmíněné je ještě jako přání suchozemská želva. Máte někdo doma? Děkuji