Skip to main content

Období vzteklého neandrtálce

Všechny moc zdravím!
Tak jste měly před půlrokem pravdu – je hůř :-) Na jaře byly děti podle knížky Nejšťastnější batole v okolí ve fázi „roztomilého šimpanzího mláděte“ a musím přiznat, že jaro se opravdu povedlo, i když samozřejmě nastaly i kritické chvíle a dny.
Kvůli zdravotním problémům mi teď s dětmi poslední týdny musely pomáhat babičky, nejdřív u mých rodičů na chatě, poslední týden s manželovou maminkou u nás doma. Se mnou trávily málo času. A děti v devatenácti měsících přešly do fáze „vzteklého neandrtálce“.
Ode dneška už se o ně zase starám sama a je to strašná změna. Přebalování boj a řev (přes veškeré zabavování, zajímavé předměty). Usazování do židličky boj a řev, kupodivu víc to dítě, které pak všechno sní (dědeček jim na chatě pro ochotnější usazování vymyslel „létající židličky“, ale to doma nejde). Usínaly samy, teď se naučily na uspávání. Na procházce byly naučené chodit za ruku a střídat se v kočárku. Dnes jsem se od sousedky dozvěděla, že babička je přes veškeré důrazné upozorňování nechávala obě zároveň na volno. Dnešní procházka byl strašný zážitek, za ruku nejdřív vůbec nechtěly, ale musely, do kočárku vracet taky ne.
Už jsou dost velcí na to, aby se jim dala lehce odvést pozornost, ale zároveň ne dost velcí, aby se s nimi dalo domluvit a aby pochopily, že stačí vydržet opravdu jen pár vteřin a budou přebalení, oblečení a půjde se ven. Hlavně když chytnou vzteklý (chlapeček)/hysterický (holčička) záchvat, tak v podstatě ani neslyší, co se jim říká a nedá se k nim proniknout.
Doufám, že si je zase postupně srovnám. Nebo už u nás začalo období vzdoru? Nebo bude opravdu ještě hůř? :-)

:-))

zpětně na to vzpomínám s úsměvem, nic si z toho nedělej, promysli si, na kterých věcech opravdu trváš a na těch si důsledně trvej, ono se to časem zase srovná, ale je potřeba být opravdu důsledná, no a ostatní věci ignoruj. Já to tak tehdy v jakýmsi horším období udělala a myslím, že se to vyplatilo, nejde na děti celý den řvát (začaly by to stejně ignorovat), takže je potřeba si vybrat to "důležité" a no tom si opravdu trvat. No a hůř ještě asi bude, ale bude i líp, přijde mi, že se to neustále střídá... u nás (holky 5let) začíná asi jakási puberta nebo co, ty jejich výrazy a hlášky...mě teď na dovolené jedna řekla když musela poslechnout mami ty snad v té hlavně nemáš mozek....jsem nevěděla jestli se mám smát a nebo jí jednu plesknout....nechápu, kde to zase vzala...no a takhle mě překvapují pořád:-) Zuzka