Skip to main content

Operace břišní kýly

Obrázek uživatele Lucie M._3203

Chci se zeptat na Vaše zkušenosti s operací břišní kýly u dětí v předškolním věku. Operace nám byla doporučena u jedné dcery, ale moc se mi do toho nechce. Hlavně mi vadí ta narkóza. Prý se to u dětí bez narkózy neoperuje? Máte někdo jinou zkušenost?
Děkuji! Lucka

Ahoj,

byla jsem se starší v Motole. Je to dva a půl roku, takže ještě ve starém provozu. Nejhorší mi přišel ten den před. Obíhá se kolečko, bylo to na cca 6 hodin. Takže doporučuji s sebou jídlo a pití a nějaké hračky pro dceru.
Jeden den se přihlásíš, "jakoby" ubytujete, je tam pohovor s anesteziologem, myslím jestě prohlídka pediatrem, no to už si přesně nepamatuju. Ukázali dceři pokoj, vybrala si postýlku.
Druhý den brzo ráno nástup. Na oddělení všichni příjemní, milí a vstřícní. Byla s ostatními dětmi v herničce. Pak dostala jakési kapky, po kterých by měla být uvolněná, ospalá. Na naše děti (všechny tři) bohužel spíš fungovaly naopak, takže byly rozjeté jak jen to šlo. Bohužel v Motole Ti dovolí dítě doprovodit jenom k výtahu, na sál už to nejde, nebo tenkrát aspoň nešlo. Byla jsem z toho na nervy, páč dcera plakala a zdrhala z té kolečkové postele. Ale zbytečně, ona si to vůbec nepamatovala. Nepamatovala asi ani ty kapky:). Přivezli jí za pár minut, spala cca 10 minut a byla vzhůru. Pár minut celkem vyváděla, nějakou dobu se mně ptala na pár věci pořád dokola, ale to je celkem běžné, pokud se probudí po narkoze, sestřičky nás na to připravili. Pak na hodinku usnula a když se probudila byla naprosto v pohodě. Dostala hračku za statečnost, se kterou se celkem dlouho zabavila. Pak jsem si půjčovala hračky a knížky z herničky, jiné než co má doma, takže jí to myslím celkem utíkalo. Během chvíle se dožadovala jídla a pití. Dáli jí něco na bolest. Okolo páté hodiny jsem jí už nedokázala udržet v postýlce a cca v devět hodin večer nás propustili domů. Já jsem s tím uplně nesouhlasila, ale dcera s manželem mě přehlasovali. Jediný problém byl u převazu, když to viděla začala pekelně vyvádět. Druhý den byl velikej problém udržet jí v klidu, aby nic netahala a ohlídat její sestry aby jí náhodou nebouchly. Jinak v nemocnici jsem mohla s ní být celý den, večer mě měl vystřídat manžel, byl odhodlaný to tam odsedět na židli, byli jí tenkrát necelé 4 roky, takže bychom jí tam přes noc samotnou nenechali. A protože já nebyla přijmutá s dcerou, neměla jsem nárok na jídlo a pití, takže to si případně vem s sebou. A také přezůvky pro Tebe. Ale všechno nám řekly ten první den, při tom jakoby příjmu.
Týna

serenko,

Obrázek uživatele Janact

my jsme ležli v Ústí nad Labem. Přístup opravdu bezvadný, byla jsem moc ráda, že nebyla žádná injekce, že to dětem tak krásně vysvětlili (dělají tam den předem tzv. přípravu a dětem na panence vše ukáží, děti si to vyzkouší, osahají,věděl dopředu co se bude vše dít... díky tomu se vlastně vůbec nebál, na sál odjížděl s úsměvem (díky té chechtací šťávičce), na sále jim pouštěli DVD,pak si čuchnul té masky (opravdu krásně voní čokoládou) .. s dětmi se tam leží na pokoji. Asi bych nešla do toho, abych tam s malým v noci nemohla být, to je docela blbé :-( my jsme si tam před spaním četli a spali jsme spolu v posteli, cítil se tak líp a i já.

http://www.kzcr.eu/zdravotnicka-pracoviste/oddeleni-detske-chirurgie.asp...

Stehy jsme měli samovstřebatelné, takže v pohodě.

Všechny děti co byli ten den na zákroku, už navečer chodily, hrály si v herničce, takže se daly dohromady opravdu brzo :-)

Co jsem viděla u ostatních dětí i u našeho - tak když je přivezou a vidí maminku tak docela hodně brečí (prý je to víc reakce na probození z narkózy, než bolest, protože dostaly léky na bolest) ale je to jen do té doby než znovu usnou (třeba půl hoďky),když se pak probudí je to už v pořádku :-) Chci jen říct, že nám to dopředu sestřička říkala, že takto děti reagují, že je to normální - tak se na to taky radši připrav, aby si se tím nevylekala, protože kdybych to dopředu nevěděla a takhle mi tam křičel, asi by mě strachy kleplo :-) ale třeba Váš malý tak brečet nebude.

A náš malej když mi ho přivezli fakt křičel až řval,pořád si na to sahal,kopal ale dali mi ho do postele a snažila jsem se ho znovu uspat, pak spinkal v kuse asi 3hoďky a když se pak probudil bylo to už bez breku, vyčůrali jsme se a pomalu už začínal chodit. přijde mi, že čím je dítě menší, ta malá ani né 2letá holčička, po břišní kýle už běhala snad za 2hodinky, jakoby nic :-) Navečer přišli klauni, dostali dárek a diplom za statečnost, který máme v obýváku zarámovaný - tak je malej za hrdinu :-)

co si vzít:
- základní hygenické potřeby
- oblečení, náhradní pižámko, přezůvky
- můžeš i vlastní hrnek, příbor
- oblíbenou hračku (mě se osvědčila ta naše oblíbená knížka, před spaním jsme četli)
- pak jsme mu brala autíčka, ale celou dobu jsme byli v té herničce s ostatníma dětma, nevím jak to mají v motole, ale určo tam herna bude
- dáreček - koupila jsem mu angličáčka, kterého chtěl a když se probudil z narkozy čekalo tam na něj překvapení a udělalo mu opravdu radost, tak to doporučují :-)

kdyžtak ještě písni, kdyby si něco chtěla upřesnit :-)

a hlavně, ať to máte brzy za sebou - my jsme byli na stažení varlátka, vy jdete na hydrokýlu?

J.

Jo, a docela mě překvapilo, že holčička byť se tvářila jako hrdinka, když jsme se vrátili strašně žárlila, asi se jí v hlavičce pomotalo, že jsem byla někde s bráškou a jí nechala doma s tatínkem, a babičkou..... schválně vymýšlela hry, které bráška nemohl (skákání na trampolíně, lezení po hůrách, běhání, žárlila na jeho diplom, nechtěla aby byl v obýváku, říkala, že chce být také nemocná,že chce do nemocnice atd, atd...) to jen tak bokem...

ahojky

Ahoj Jani,prosím tě, kde jsi ležela s děckem? My jdeme s chlapečkem na operaci vodná kýly do Motola,mám z toho obavu, 3 dny v nemocnici a ke všemu tam maminy dětí nesmí ležet na pokoji,ale na jakési ubytovně v komplexu,klučíkovi budou 3 roky, závislý jak na mě tak na holčičce z dvojčat. O té čokoládové masce jsem ještě neslyšela,doufám,že je i tento postup v Motole?
Děkuji moc za rady, co si vzít s sebou pro dítě na takovouhle hospitalizaci a jak zvládají děti pooperační bolest, stehy,atd.?
Serenka

ahoj,

Obrázek uživatele Janact

kýlu neoperovali přímo nám, ale byla jsem teď s chlapečkem také v nemocnici,sice s jiným zákrokem,ale byl také v narkoze. budou mu v prosinci 4roky,..

chci jen říct, že tam s náma ležely asi 4 děti ty všechny šly na kýlu (nejmladší holčičce nebyly ještě ani 2roky), všechny dostaly narkózu, narkóza je krátká a slaboučká, zákrok trvá cca 20minut. Děti večer už pobíhaly, dle mého se není čeho bát....
Navíc, naprosto skvěle to všem dětičkám vysvětlily, ukázaly na panence, co jim budou dělat, v den zákroku dostaly chechtací šťávičku, na sále si samy přiložily a čuchly čokoládové masky. Vše se obešlo bez jakékoliv injekce. Takže ulehličily jim to jak jen to šlo.

A ty by si chtěla, aby to dělali jen v lokální nárkóze?

Osobně si to neumím vůbec představit (u dítěte) a rozhodně bych to nechtěla, myslím, že by to byl zbytečný stres a strach. Při představě, jak tam leží na sále, těžko by vydržel se nehýbat a zbytečně by se tam bál. Takhle jí uspí a probere se, když je po všem..

Ať máte brzy za sebou, myslím, že je lepší jít dřív, než to nechat zanedbat..
J.