Skip to main content

Exkurze MŠ do nemocnice - to mi přijde brutální

Obrázek uživatele Tomáš D
Posted in

Ahojte,
netýká se to sice naší MŠ, ale teď mi Jitka říkala, že v úterý měly děti z nějaké MŠ výlet (exkurzi) do nemocnice na dětské odělení a přímo procházely lůžkovým oddělením. Exkurzi zakončily v herně, kde si hrají hospitalizované nemocné děti.
Teda fakt nevím, jestli nejsem moc cimprlich, ale dozvědět se, že moje děti mají jít se školkou na exkurzi do nemocnice, kde leží děti se zápaly plic, salmonelózami a rotavirovými infekcemi, tak si beru dovolenou a děti jsou z docházky omluveny.
Jaký na to máte názor? Je to normální?
Tom

Tak to snad ne..

Ahoj,svym zpusobem chapu napad ucitelek,ze chcou detem priblizit nemocnicni prostredi,ale toto mi pripada taky prehnane.Rozhodne bych moje deti na exkurzi nepustila. Ja byla s jednim klukem 3 dny v nemocnici a manzela s druhym k nam nechteli pustit,a to nebyla infekcni nemoc a tam chcou pustit 20 deti? To je snad sranda ne? Martina

Jejda, Tome, chudák Janička.

Obrázek uživatele katyvypl

Jejda, Tome, chudák Janička. :-( A to znamená, že už bude napořád astmatik??? Nebo už tuto diagnozu má? Já se docela bojím, že našemu malýmu astma taky dost hrozí... Jinak v nemocnici dostával Ecosal, Solvolan, Nasivin, Pamycon a Aerius. Na doma jsme nafasovali Nasivin, Aerius a Hedelix. Máme si ještě zavolat o výsledek Ig. (to je stěr z nosu???). K naší dětské doktorce jdeme ve středu, tak uvidíme, co a jak dál. Katka

pro Katy

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Katko,
tak to je fajn, že už vás pustili. Nám bohužel prodělaná bronchitida spustila astma, takže máme spreje na inhalaci a dnes ráno jsme v 5:30 museli urgentně použít - Janička měla zase astmatický záchvat. Naštěstí 2 vstřiky Ventolinu a hned byla a dosud je OK. Ventolin už máme používat jen v případě potřeby a pravidelně 1x denně inhalujeme Ecobec.
Vyfasovali jste něco domů? Myslím léky, ne rotaviry... :-)
Tom

Tome, s tím vytíráním pokoje

Obrázek uživatele katyvypl

Tome, s tím vytíráním pokoje na jeden zátah - přesně jako u nás v nemocnici. Jednou vodou a jedním hadrem sjela ráno uklízečka chodbu a všechny pokoje... Radši nemluvím o tom, jak vypadal syn, když vlezl pod postel pro hračku - takový chuchvalce prachu a vlasů jsem snad v životě neviděla...fuj! Naštěstí už jsme doma, včera jsem si vyprosila propuštění do domácí léčby. Katka

Ahoj

Obrázek uživatele PetraN

dítě bych na takovouto "exkurzi" nepustila.
Jinak spíš poznámka k tomu, jak tu někdo psal, že ho zaráží, že to nevadí nemocnici...tak já myslím, že zdravotníci jsou v tomto směru značně otrlí, až to zaráží....nedávno dostal syn spálu, samože nám to vyšlo krásně na víkend, takže jsme celé nedělní dopoledne strávili čekáním na pohotovosti v Motole....zde jsou pediatrické pohotovosti na jedné chodně s pohotovostí chirurgickou a ortopedickou, takže děti s úrazy seděly při čekání na ošetření na jedné lavičce s nemocnými dětmi...no to bych ještě pochopila, že to jinak nejde, nicméně, co mě zarazilo opravdu, že takto nechali čekat i děti, které měli nástup do nemocnice na plánovanou operaci...hlásili se na příjmu na pohotovosti a přijem probíhal v pohotovostní chirurgické ambulanci, až pak je odesílali na oddělení..takže zdravé děti, které kolikrát rodiče drží mimo kolektiv, aby byli fit a mohli na operaci, pak čekají hodinu a víc na příjem do nemocnice v čekárně plné nemocných dětí...ten víkend tam bylo s námi tak dalších dvacet nemocných dětí, čekání na tři hodiny, samé angíny spály a bronchitidy....pravděpúodobnost nákazy tedy dost vysoká...nikdo z personálu to evidentně neřešil, přitom by snad nebyl problém provádět příjem na oddělení přímo v lůžkové části, doktorka, kerá příjem prováděla sem z té lůžkvé části přišla...navíc pokud byl rodič na příjmu s dítětem sám, bez dalšího doprovodu, neměl ani možnost čekat bokem, vyvolávali děti jmény, takže nešlo někam odejít za roh....dost hrůza....
minulý týden jsme byli na Bulovce na Pendeponu...čekárna opět plná dětí, z části čekajících na Pendepon, z části s akutním onemocněním, byly tam dvě spály tuším, které lékař poslal na injekční penicilin...a sestry se straašně divily, proč pořád chodíme po chodbě a proč si jako nejdeme sednout do té čekárny???? Nad mými obavami, že tam syn chytí něco dalšího, jen obracely oči v sloup..tak nevím, jestli já jsem hysterka nebo to má personál totálně na háku, co kdo kde chytne a kdo jim tam s jakou nemocí přijde, je to pro ně naprostá rutina, bacily sem, bacily tam:..no podle příspěvku lenkysestřičky bych řekla že možná B bude správně

Jednu takovou exkurzi jsem

Obrázek uživatele LucieR

Jednu takovou exkurzi jsem taky zažila, jen nevím, jestli to byly školkové děti, prostě nějaké děti. Byla jsem u Sísy na JIPu, nebyla infekční, ovšem co bylo dalším dvou dětem vedle nás, to nevím (dětské infekční nemáme, pouze se rozdělují na pokoje). Chodily s účou z nemocnice a ta se nás předem zeptala, jestli neva. Přišly, zamávaly a šly dál. Zkusím se zeptat na nějaká pravidla, jestli mají... třeba když je nějaká větší nákaza, že tam děti nesmí. Mě totiž přijde zvláštní, že by, mít špatné zkušenosti, např. ty nakažené školáky, že by v tom pokračovali. Navíc my máme tak hustou nemocnici, že pacienti do herny v podstatě vůbec nesmí. Sísa měla zánět ledvin a měli jsme zákaz, aby nechytila nějaký střevní vir, Zuzi tam byla se střevním virem a ta měla zákaz, zas aby nepředávala nákazu. Počítám, že třetí možnost není :-)

spíš mě zaráží, že do

spíš mě zaráží, že do nemocnice berou děti ze školky, vždyť by jim tam mohly dovléct nějaké bacily zvenku.... a taky doufám, že na infekční odd. snad ta exkurse nešla....

Tome, právě že o rotavirech

Obrázek uživatele be.st72

Tome, právě že o rotavirech moc znalostí nemám, spíš skoro žádné. S těmi jsem se v praxi s dospěláky nesetkala. Takže tady jsem se poučila já :-)

pro Bětku

Obrázek uživatele Tomáš D

Bětko, já vím... ale náhoda je blbec, znáš to. Ty stafylokoky nebyl možná dobrý příklad, ale ty rotaviry, no vždyť víš, jak jsou odolné, kde všude jsou, kolik jich stačí k nákaze, jak nejsou vidět...
Co se týká hygieny v té nemocnici (raději nepíšu kde přesně), tak dle vyprávění Jitky - uklízečka naběhla s kbelíkem s již použitou vodou a na jediný zátah bez jediného vyždímání sjela celý pokoj i se sociálkou. Kde a co otírala v té samé vodě tím samým hadrem před náma, jsme radši ani nechtěli vědět.
Tom

To snad není možné !!!

Obrázek uživatele Edalej

Ahoj,
děti, které chodí do školky, mají obvykle bacily zákeřné, které můžou oslabenou osobu (dítě nebo dospělý nebo starší) i zabít! Kdybych nezažila na vlastní kůži, co to může s lidma udělat, tak bych sem ani nepsala, ale bohužel moje děti měli tu smůlu a bakterie chytly! Chronický špatný stav mají doteď:O(((
Přála bych tomu člověku, kterého taková blbost napadla, aby byl jeden týden u nás doma a díval se...jak to s dítětem "zamává" ...a co všechno museli kluci zažít "díky" této smůle.
Tome...normální to rozhodně není, dle mého názoru.
Píšu...nečetla jsem reakce po mnou.
Ewa

Tak MRSA už je docela extrém,

Obrázek uživatele be.st72

Tak MRSA už je docela extrém, tu bych do "běžných" nozokomiálních nákaz moc nepočítala. Dělala jsem řadu let na transplantačním u lidí s odrovnanou imunitou a i tak u nás byla MRSA velká vzácnost. A když už se někdo takový objevil, tak byl v přísné izolaci se speciálními opatřeními - vše, co opustilo pokoj, včetně např. tácu s jídlem se balilo do igelitu, směla tam jedna sestra, v plášti, roušce, rukavicích atd. Takže ano, chytit se to dá, ale ve velmi výjimečných případech a když už to někdo má, tak s ním další pacienti v žádém případě nesmí přijít do styku. Snad nemám přehnané iluze ze špičkového pracoviště a platí to i v nemocncích jako je výše zmíněná.

jak to vidím já

Obrázek uživatele Tomáš D

Já to vidím jako průšvih na obě strany.
Jednak pro nemocniční prostředí jsou typické tzv. nozokomiální patogeny = velmi odolné kmeny bakterií a sérotypy virů, zejména rotavirů, které nelze zlikvidovat desinfekčními prsostředky a jsou vysoce odolné vůči vnějšímu prostředí - vydrží i tři týdny na hladkých površích - třena na klikách nebo hračkách. Dalším typickým příkladem je obávaná bakterie MRSA. To se nedá s obchoďákem srovnávat ani náhodou.
Jednak pacienti ležící v nemocnicích jsou dost často oslabení jinými nemocemi a školkové děti mohou zanést do nemocnice jinou kapénkovou infekci, kvůli které může pacient třeba po náročné operaci i zemřít.
Mně to rozhodně jako dobrý nápad nepřijde. Proto jsem tento dotaz položil.
Takže moc díky za příspěvky, chápu samozřejmě i ty, které souhlasí s návštěvou nemocnice... ale asi to bude o tom, o jakou nemocnici a o jaké oddělení se jedná.
Tom

A do obchoďáků s dětma

Obrázek uživatele verika

A do obchoďáků s dětma chodíte?
Tam toho je, těch bacilů... A ještě samej dovoz.
Z tohodle pohledu mi přijde míň riziková nemocnice :)

Nebála bych se tolik bacilů, jako spíš to, že to na moje dítě zapůsobí špatně a já to nebudu moci ovlivnit. To je jako s první návštěvnou hřbitova atd.

To je síla

nemocnice obecně jsou přece plné bacilů...
Naše školka takové úlety nemá, ale kdyby přece jen, nechám děti raději doma.
Malé děti by neměli přijít na žádné oddělení, ani na chirurgii. Pokud to není nutné samozřejmě. I tam můžou být bacily.... Já tuhle návštěvu vidím jako nezodpovědnost. A nevidím to zrovna jako o posilování imunity. Běžné bacily si můžou nabrat v kolektivu, ne si chodit pro nějaké speciální do nemocnice.

Těžko půjdou na infekční. Ale

Obrázek uživatele verika

Těžko půjdou na infekční. Ale taková chirurgie nebo tak by měla být v pohodě. Osobně mi to přijde trochu... neobvyklé, ale třeba je možné, že to může pomoci dětem, které čeká nějaký zákrok v nemocnici.

Tome,to si děláš srandu ne?

Obrázek uživatele Lenka.x

Tome,to si děláš srandu ne? Já bych teda dceru ze školky na ten den odhlásila a určitě jí tam nepustila,to mi přijde dost nevhodné. Když jsme v lednu lítali na pohotovost,tak jsem je držela od herny co nejdál,aby něco nechytili. Navíc kámoška byla v nemocnici během dvou měsíců dvakrát se synem s laryngitidou a pokáždé chytili střevní chřipku. Já nejsou proti přirozenému budování imunity a nemyslím si,že něco přeháním,ale tohle by mi teda fakt vadilo.
Brala bych třeba exkurzi na zubařské středisko,aby děti viděli,jak to funguje a že se nemusí bát,ale do nemocnice mi to fakt nepřijde moc normální.
Lenka

\u nás v nemocnci děti na

\u nás v nemocnci děti na exkurzi byly, když tam byl nemocniční klaun. ale rozhodně nepřišly do kontaktu s infekčními dětmi (v nemocnici neleží jen děti s průhjmy a infekcemi dýchacích cest,ale třeba také zotavující se po operaci, epileptici, děti které mají alergii, šptaně jedí apod) dítě v nemocnici hned nezanmená, že je infekční.
omlouvám se autorce dotazu, zda si bereme domů knížky, mě fakt pobavilo.Viry a bakterie na předmětech nežijí věčně, abyste si na knížkách domů donesly nemoc a následně s ním nakazily zbytek rodiny. Představte si, že třeba já pracuju v nemocnici a lidé tam mají infekce. po službě se svlékam, ale na kůži, vlasech, brýlích, naušnicích mi určitě žije dost havěti, ale neznaméná to, že se budu po službě celá naložím do dezinfekční lázně a manžel si rozmyslí, zda si mě ještě vezme domů...n :-) neblbněte a dopřejte dětem posilování imunity přirozeným způsobem

Proti exkurzi na chirurgii nic nemám

Obrázek uživatele KovAli

... na jiná oddělení si to dost dobře nedokážu představit. Předpokládám, že na infekčním jsou přísná pravidla a tam by děti nebyly vpuštěny. Jak psala Bětka, jako nápad je to hezké a ať děti vědí, že nemocnice není žádný horor a na světě jsou i lidé, kteří potřebují pomoc druhých.
Na druhou stranu předpokládám, že děti jsou v nemocnici právě z důvodu, aby nebyly v kontaktu s dalšími dětmi/lidmi, anebo proto, že potřebují speciální péči a klid. A také aby nikoho nenakazily a naopak nikdo nenakazil je...
Já bych dceru na exkurzi pustila, ale chtěla bych předem vědět, kam půjdou.
Ali..

Ahojte, jsem zrovna s malým v

Obrázek uživatele katyvypl

Ahojte, jsem zrovna s malým v nemocnici a když to tady tak sleduji, tak bych sem svého zdravého školkového syna na exkurzi nepustila. Je tu jedna herna, kde visí nápis, aby si děti s virovými průjmy a zvracením půjčovali jen omyvatelné hračky a vraceli je pak sestře, ale kdo to ohlídá...? Chodím do té herny se synem, protože na pokoji je nemyslitelné ho udržet, ale jsme tam naštěstí vždy sami. Sestra mě dnes upozornila, že bychom tam asi ještě chodit neměli, ale doktor nám večer i dnes ráno řekl, že synovi v podstatě nic není, poslech nemá, je jen hodně zarýmovaný a snad nás zítra či pozítří propustí. Ale i tak si neumím představit, že by sem k mému (nijak zvlášť nemocnému) synovi měl nastoupi hlouček dětí z MŠ a v dobré víře si s ním třeba hrát... Katka

Teda, ty poměry ve vaší

Obrázek uživatele be.st72

Teda, ty poměry ve vaší nemocnici mi přidjou dost divné, ani tam děti z MŠ nemusejí chodit. Představa že děcko se zápalem plic chytne rotaviry... no z toho by snad nemocnice mohla mít i dost slušný průšvih. Co vím, tak i na infekčním oddělení je nemyslitelné, aby jeden pacient chytil něco od jiného a tomu odpovídají opatření.

Mě to přijde nevhodné. Pro

Mě to přijde nevhodné. Pro obě strany, nemocné i "zdravé" školkové děti. Sama, kdybych to věděla,určitě bych děti do školky ten den nedala.
Naše školka prý šla na exkurzi na záchranku, ale to jsem jen zaslechla a nevěděla, co si o tom myslet. Snad předškláci?, ale u nás jsou všichni namýchaní.
Přidám osobní zkušenost. Dr. v nemocnici nás vzhledem k apatii poslala s dětmi do herny, děti ožily, ale za 5 minut přilítla sestřička, že tam v žádném případě nesmíme, abysme něco nechytli.
Určitě děti s průjmy a pod. do herny nesmí. Nám sestřička zakázala vycházet z pokoje, abysme se nenakazili, myslím, že to platí pro všechny diagnozy. Přišlo mi podivné, když za námi přišla teta z herny a nabídla půjčení hraček na pokoj. Ptala jsem se, zda hračky dezinfikují, či jak. Spíše jsem nejdříve řekla, že raději si nic nepůjčíme, abysme se nenakazili. Teta tvrdila, že se hračky dezinfikují. Když jsem ale byla v herně a viděla jsem to množství hraček, her, tak si myslím, že je to nereálné. Vlastní hračky , stavebnici jsme následně darovali do herny a domů si je nebrali. S knihou jsem velmi váhala.Berete si knihy pak domů?
Mě přijde nevhodné navštěvovat maminky s novorozenci. U nás v nemocnici to tak funguje. Např. za mnou přišla nezvaná! sousedka s nastydlým malým klukem k předčasně narozeným dětem! K některým maminkách chodili i loti členné návštěvy, celé příbuzenstvo.

pro Janu Se.

Obrázek uživatele Tomáš D

Jani,
to není žádný omyl. V naší malé okresní nemocnici není infekční oddělení. Na dětském lůžkovém byla část dětí se střevními infekcemi, část s komplikacemi infekcí dýchacích cest (např. naše Janička s obstrukční bronchitidou) a část různě po operacích. Na chodbu i do herny jsme normálně mohli, pokud nebyla teplota. Dokonce nám sestra řekla, že jednu hračku nějaký chlapeček v herně pozvracel, tak ji museli umýt. A v této herně si pak hrály děti z MŠ na exkurzi. Vzhledem k tomu, že jsme tam tou dobou byli hospitalizováni také, tak vím, o čem píšu. Po celou dobu hospitalizace tam byla s Janičkou Jitka a ač tyto věci od narození moc neřešila, tohle jí přišlo brutální. Sama je teď zvědavá, co k tomu napíšete :-)
Tom

Tomáši, to bude asi nějaký

Tomáši, to bude asi nějaký omyl, ne? Když jsem byla s pětiletým synem v nemocnicic se zápalem plic, tak jsme se nesměli hnout z postele, natož z pokoje a nesměli jsme mezi děti. I jídlo nám nosili do pokoje. Tak se mi nezdá, že by děti (a ještě ke všemu školkové) pustili mezi takové marody.
Dcera byla před týdnem v Motole na krčních mandlích, v neděli tam přijel za námi exmanžel se synem a sestra se hned ptala, kolik je Honzíkovo let, že tam děti do šesti let nesmí. A to nebylo oddělení infekční.
Jinak mě dorazilo, že jsem nesměla dceru po operaci odvézt autobusem (to jsem si nechala vysvětlit, že by mohla něco chytit od cestujícícho), ale v den její operace tam na oddělení přišlo cca 30 cizích dospělých, nejspíš nějaká exkurze, a to nevadilo, že mezi nimi můžou být lidé ne zcela zdraví....
Jana

Ahoj Tome, možná jsem divná,

Obrázek uživatele be.st72

Ahoj Tome,
možná jsem divná, ale mně to přijde jako hezký nápad, aby děti viděly, že tu jsou i nemocní a že třeba potřebují pomoc. Pochybuju, že by k dětem a návštěvě pustili děti se salmonelou nebo rotaviry, ty se asi ani nebudou moci družit s ostatními pacienty v herně - ale možná je má představa mylná a v tom případě by mi to samozřejmě taky vadilo.