Skip to main content

horečka - srážet či nikoliv

Obrázek uživatele Vladkax

Ahojte, je to docela dost diskutované téma, přikládám sem odkaz na toto téma, narazila jsem na něj náhodou, je součástí informací na webu naší školky. Třeba se to někomu bude hodit.... je potřeba trochu zarolovat dolů a pak si to stáhnout
http://www.msov.cz/

Tome, chápu, že když dítě

Obrázek uživatele Vladkax

Tome, chápu, že když dítě nepije, že se tomu musí režim přizpůsobit, o tom žádná :-) A co se týká toho doporučení na srážení horečky, myslím že by se dal snadno najít důvod - když se bude srážet teplota, dr jsou sichrovaní, že udělali maximum proti febrilním křečím, farmaceutické firmy vyzdvihnou klady svého léku apod, který se pak velmi dobře prodává... když přijde rodič s nemocným dítětem k doktorovi, tak očekává recept "na něco". Když dr řekne, že nic není potřeba, ať se tomu nechá volný průběh, tak to rodič bude brát jako nezájem doktora. Prostě když jdem za doktorem, chceme nějaký lék, když už nám nemá co nabídnout, tak aspoň ten paralen :-)
Aby nebylo nějaké nedorozumnění - paralen i ibuprofen dávám :-) a taky očkuju :-) Vše jen trochu jinak.....

pití při horečce - náš případ

Obrázek uživatele Tomáš D

Vlaďko,
my (a nejen my) máme při horečce právě problém nejen s jídlem, ale i s pitím. Při teplotě nad 38,5°C už jsou holky tak zchvácené, že jim vadí jakýkoliv pohyb a odmítají i vzít do ruky hrneček s pitím. Když už je donutíme, tak jen usrknou a hned padnou zpátky na postel. Donutit je vypít 20 ml naráz je nadlidský výkon!!! Proto jsme se naučili dávkovat léky na srážení horečky tak, aby aspoň v době oběda a večeře byly bez teploty. Když dáme pozdě a v době oběda mají ještě zvýšenou teplotu, jíst nechtějí. Pokles pod 37°C hravě poznáme - začnou být čilé a hlavně - přihlásí se o jídlo :-) Používáme přednostně sirupy s paracetamolem než s ibuprofenem, u kterého je zatížení jater větší a navíc škodí i sliznicím trávicího traktu. Sám jsem kvůli chronickým potížím se žaludkem ibalgin nadobro přestal používat.
Na jednu stranu máš pravdu, že horečka je obranná reakce organismu, tělo si ji nevytváří jen tak pro nic za nic, na druhou stranu doporučení srážet vysokou horečku taky nevzniklo jen tak zbůhdarma...
Tom

co se týká toho přetěžování

Obrázek uživatele Vladkax

co se týká toho přetěžování organismu - ano, pokud má člověk horečku a je při tom fyzicky aktivní, koleduje si o průšvih. Pokud leží v posteli, tak se jedná o přirozenou obranu organismu, ta příroda si tu horečku dle mého nevymýšlí sebedestruktivně.... naopak bych řekla, že léky na srážení horečky zatěžují játra apod, je přece určeno maximální množství požití těchto přípravků, kdy už hrozí selhání jater, to že při nižší dávce člověk vidí jen pozitiva neznamená, že ta játra nedostávají zabrat....
Rozhodně jsou situace, kdy se horečka srážet musí, to nepochybuji. jen při běžných onemocněních souhlasím s článkem.

No po zkušenosti s febrilními

No po zkušenosti s febrilními křečemi u všech mých dětí - za mě srážet a srážet a srážet...

naše děcka teda při horečce

Obrázek uživatele Vladkax

naše děcka teda při horečce pijí. jedna holka i jí, ta druhá (hubenější) moc ne, ale to prý taky není na škodu - tělo bojuje s nemocí, nemusí vyvíjet energii pro zpracování jídla. Samozřejmě se jedná o den nebo dva, ne týden....

srážení horečky

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojte,
navíc je potřeba si uvědomit, že při horečce dochází k přetěžování mnoha orgánů - ledvin, srdce. Mnoho dětí při horečce navíc trpí nechutenstvím, nechtějí jíst ani pít, až po sražení teploty se to zlepší. Takže je tu další věc, horečka podporuje dehydrataci.
Takže za mě teplotu nad 38,5°C srážet v každém případě a teplotu mezi 38 a 38,5°C bych nechal na zvážení podle momentálního stavu.
Tom

Šárko

Obrázek uživatele PetraN

to máš pravdu, to ja na každém DOSPĚLÉM člověku, jak se rozhodne a zařídí se, jaké má možnosti ležet atd....ale řekla bych, že Vla´dka to myslela spíš tak, že to, že ti při zvýšené teplotě je špatně má svůj účel a není to žádné trápení, ale normální součást boje organismu s nemocí, kdy tělo dává určitý signál, co potřebuje.... a to, že tobě je špatně už při zvýšené teplotě neznamená, že dětem taky, každý reaguje jinak, když má dítě horečku a není mu dobře, tak prostě leží a odpočívá, což je pro rekonvalescenci nejlepší, jakmile mu ulevíme léky, tak sice ožije, to jo, většinou ale až moc a za 3- 4 hodiny je horečka zpět a kolikrát ještě vyšší
jinak samozřejmě je to hodně o nervech matky, co vydrží, do kdy vydrží jen sledovat teplotu a nijak nezasahovat

Teplota a očkování

Vladí, to je sice asi pravda, ale zná to většina z nás, která je na děti 24h úplně sama.... A nebo třeba opravdu musí do práce, když je např. uzávěrka apod... Takže, "babo", raď. Š.

Šári, to tělo tu teplotu

Obrázek uživatele Vladkax

Šári, to tělo tu teplotu vytváří právě proto, aby jsi z té postele nevylézala :-)

Teplota a očkování

No, já tedy nevím. O očkování už tu bylo napsáno mnoho, ale co se týče srážení teploty... Já sama na vysoké horečky (měla jsem kdysi asi 2x a to tak, že už naši museli volat pohotovost), naštěstí, netrpím, ale když už mám přes 37,5C, tak pomalu nejsem schopná vylézt z postele. Tak si neumím představit, že bych kluky nad 38,5C nechala zbytečně trápit, když vím, že jim ta teplota stejně stoupne. Zkoušela jsem občas počkat a vždy stoupla. Takže když vidím, že jim je opravdu zle, tak jim ten Nurofen dám. Pokud jsou relativně ok, tak čekám. A febrilní křeče opravdu nemám zájem zažít. To by mohly asi popsat maminky, které s tím již nějaké zkušenosti měly. Tak to alespoň vidím já. Š.

ahojte, kolíruji sem část

Obrázek uživatele Vladkax

ahojte, kolíruji sem část článku týkajícího se očkování, je v tom odstavec i o srážení horečky
Horečka odráží míru aktivity imunitního systému, nikoli závažnost infekce!!! Čím prudší symptomy a vyšší horečka, tím lepší prognóza. Horečka zásadně souvisí s odolností vůči infekci. Kdyby se dětem nesrážela každá vyšší horečka, byly by mnohem zdravější. Strašení matek febrilními křečemi a automatické srážení jakékoli horečky nad 38,5 °C považuji za jeden z největších prohřešků současné pediatrie. Poškodí imunitu tisíci dětí, aby možná jedno ochránila před křečemi.

Viac tu: http://www.slobodavockovani.sk/news/ockovani-poruchy-vyvoje-a-imunity-u-...

pro Evu999

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahoj Evo,
ohledně srážení teploty nad nebo pod 37°C Ti to přesně neřeknu - vlastně to neřešíme. Když dáme odměřené množství sirupu, tak teplota do 39°C vždy spadne pod 37°C, teplota nad 39°C spadne někam ke 37, 37,2°C (ASI - neměříme to). Až na výjimky to znova vyletí po 7 až 8 hodinách. Důležité je srazit teplotu pod 38,0°C, protože to je hranice, kdy už začíná převažovat negativní vliv horečky nad pozitivním - dochází k nadměrnému zatěžování až poškozování ledvin, srdce... Doporučuji odměřovat sirup nikoliv podle věku, ale podle váhy.
Tom

Mám vyzkoušeno, že čím míň

Obrázek uživatele Vladkax

Mám vyzkoušeno, že čím míň hrečku srážím, tím dříve je dítě bez teplot a rychleji bez nemoci. Obzvlášť u jedné z holek to funguje na jedničku. Pokud jí začína horečka ráno, nechám ji být a dám něco na sražení až večer před spaním, tak většinou druhý den už je v pohodě, maximálně totéž zopakuju následující den a třettí den už je zcela bez teplot. U druhé holky je to horší, většinou hicuje až večer, takže jí to srážím brzy po vypuknutí a to pak trvá několik dní. navíc ta zvládá horečky podstatně hůř, vytrvale vyžaduje "medicínu" aby jí bylo líp a mohla řádit :-) U každého je to jinak, ale co jsem o tom četla, čím méně se sráží, tím větší možnost organismu se s tou nemocí poprat...

PROSÍM O RADU

Ahoj. Zrovna mě napadlo, neboť máme od pátku horečky, nebo zvýšené teploty. Říká se, srážet buď nad 38°C, nebo nad 38,5°C, co vím. Srážíte horečky jen na úrověň zvýšené teploty, nebo prostě s pravidelným podáváním léků do doby, než má dítě pod 37°C? My jsme dávali léky od pátku do neděle jen při 38,5 a výš, nebo před spaním. Ale napadlo mě, jestli by to nebylo výše uvedeným způsobem rychleji dole. Děkuji za reakce.

Ještě prosím. Horečku už má jenom holčička a nic jiného k tomu. Ale hrozně při spaní chrápe jako dřevorubec! Zdá se, jako by měla ucpaný noc, nevím ... Řešili by jste to např. podáváním nějakých léků na uvolnění rýmy apod.?

Eva

už to tam není, místo toho

Obrázek uživatele Vladkax

už to tam není, místo toho jsou nové informace školky :-( srážím až okolo 39,5°C, to přes den, v noci než jdu spát tak při teplotě nad 38°C - čistě ze sobeckých důvodů, chci se vyspat :-)

jj, já srážím také až kolem

jj, já srážím také až kolem 38,5 ale od včera má jeden klučík přes 39 a nedaří
se nám sražet,ani po koupeli ,lécích a zábalích, odpo měl 39,4 a teď na chvilku usnul, za chvíli začal kňourat druhej a ejhle 38... tak snad vy ostaní jste v pohodě...

já u nemocí prakticky horečky

Obrázek uživatele verika

já u nemocí prakticky horečky nemám. A to pravda trvá pak dýl. Jinak se plus mínus řídím tím, že srážím až po 38. Ale to záleží taky na tom, jestli je dítě jinak v pohodě, jestli třeba nemá jít v tu dobu spát a tak. Prostě tak nějak selskej rozum.

prostě to nevidim:-(( jsme

prostě to nevidim:-(( jsme slepá, nasměrujte mi, díky denisa

srážení horečky

Obrázek uživatele Tomáš D

Ahojte,

článek jsem nečetl, ale z diskuse vím, oč tu jde. Sám na sobě jsem v pátek vyzkoušel blahodárný vliv horečky na rychlé odeznění nemoci... člověka to aspoň donutí ležet a pravda, chřipky jsem se zbavil tak rychle, že jsem čuměl.
ALE: z horečky 38,4°C trvající asi 6 hodin mě rozbolela hlava tak, že pak už mi na bolest nezabralo nic. Bolela mě skoro 24 hodin!
Jde o to správně se rozhodnout, kdy nechat hořet a kdy raději dát Paralen. Určitě stojí za to často měřit a sledovat trend, při stagnaci kolem 38,5°C to nechat přírodě, při rychlém vzestupu před uložením třeba k polednímu spánku raději srazit. Nám se v létě stalo u Andulky, že před uložením k polednímu spánku měla 38,1°C, ale vylítlo to během hodiny... tak jsem to ještě nechal a po probuzení byla v agónii a měla 40°C. Srážení nám pak trvalo 3 hodiny.

A taky bych asi nenechával hořet kojence, protože hrozí rychlá dehydratace a poškození ledvin.

Tom

Zuzi, už jsi to našla? Jinak

Obrázek uživatele Vladkax

Zuzi, už jsi to našla?
Jinak taky dávám paralen (většinou na střídačku s nurofenem), ale většinou na noc, přes den je většinou nechávám "hořet". Spíš jsem to sem dala z toho důvodu, že se o tom občas diskutuje a já jsem byla vždy proti zbytečnému srážení horečky, ale neměla jsem proto dost argumentů :-) zaujalo mě, že takový článek visí na webu naší státní školky,takže jsem toho hned využila....

re

Je to priamo v texte stranky, skoro na konci - nad odsekom Informace pro rodice. Hm, zaujimavy clanok, skoda ze to nie je publikovane niekde kde sa k tomu moze niekto kompetentny vyjadrit. Ja teda s vacsinou co tam je napisane suhlasim, ale detom Paralen aj tak asi budem davat... Nastastie nebyvaju casto chori, tak dufam ze im az tak moc neublizim. Ale pokial im nedam nieco na teplotu, tak v noci hrozne zle spia. Ahoj, Martina

Vladko, prosím

jsem slepá, nevidím :( Naveď mě, díky Zuzana