Skip to main content

Pelíšková terapie

Praktický návod pro maminky, které si konečně chtějí odpočinout a hlavně podpořit kojení, které třeba docela dobře "nefunguje".

Pelíšková terapie
Milé maminky, stále musím přemýšlet nad tím, jak vám alespoň trochu odpomoci od veliké zátěže a únavy. Dnes jsem na to asi přišla. Možná, že tento způsob, už někdo přede mnou vymyslel.

Níže popsanou terapii, by se měly naučit využívat hlavně "čerstvé" maminky, maminky bojující s únavou a maminky, které kojí a chtěly by kojit co nejdéle, nebo mají s kojením nějaké problémy, nebo si nejsou jisté, zda-li jejich mléko dětem stačí.

Nyní si řekneme, v čem můj nápad spočívá a co se by jím mělo dát "vyléčit".
Tato terapie je to jednoduchá jako "facka", ale bohužel v praxi pro různé nesmyslné předsudky hůře proveditelná. Člověk by moc chtěl, ale reálný život často hraje proti nám.

Jednoduše řečeno, udělejte tohle:
V pátek večer zalezete do postele a vylezete až v neděli večer.
Uděláte si zkrátka pelíšek, ve kterém budete děti jen a jen kojit a u toho odpočívat.
Proto "Pelíšková terapie".

Co by se touto "terapií" mělo vyřešit?
Kojící maminky, jejichž děti jsou v růstovém spurtu, si tímto zajistí hodně mléka. Děti budou stále s nimi a maminky nebudou stresovány, že kvůli neustálému kojení nic nestihnou a nikam se nedostanou. Pokud se samy rozhodnou, že víkend stráví v "pelíšku", zbaví se tak zbytečných předsudků a stresu, který zdárnému pokračování v kojení stejně neprospívá. Děti, které kojení bojkotují se uklidní. Neustálou přítomností maminky, která jim nabídne prs, kdykoliv ucítí, že by o něj dítě mohlo mít zájem se nakonec miminko dá přesvědčit ke kojení. Maminky, které si myslí, že mají málo mléka se také zklidní, když uvidí, jak děti mají o pití zájem. Zvýšená tvorba mléka je po třídenním "nicnedělání" a kojení určitě povzbudí. V neposlední řadě si maminky konečně odpočinou, naberou sílu a budou mít "jiný" den plný lenošení. Tato terapie je prospěšná hlavně maminkám, které mají s prsy nějaké problémy. Trápí je zánětu prsu, jsou "po zánětu prsu", nebo trpí na často se opakující zánět.
Samy se nad následujícím postupem zamyslete a jistě přijdete, jako já, na spoustu jiných problémů maminek, které by tato terapie pomohla řešit.

Jak tedy "pelíškování" v praxi vyřešit?
Nejdůležitějším krokem je vaše přesvědčení, rozhodnutí a vyjádření svého přání manželovi, babičce, nebo komukoliv, kdo vám může pomoci. U maminek, které opravdu žádnou pomoc k ruce nemají se "zastavím" níže.
Maminky, které již s nevýslovnou únavou bojují by měly být v pelíšku každý víkend, dokud se nezačnou cítit lépe.
Maminky, které zatím únavu nepociťují, by mohly o tomto řešení alespoň začít přemýšlet.
Maminky jejichž kojené děti jsou v růstovém spurtu - pijí moc často, by měly "pelíšek" zkusit co nejdříve.
Maminky, které jsou nemocné (viróza, zánět prsu a.j.) by také neměly otálet.

Pro opravdu dobrý efekt odpočinku je dobré zavést pravidelnost.
Pokud bude škaredý, deštivý víkend, nelze ho prožít lépe, než v pelíšku. Naopak krásné počasí nás spíše
naláká ven a pelíšek počká.
Pomocník (nejčastěji asi manžel) vám bude nosit děti na kojení - pokud s nimi sama nebudete chtít zůstat v pelíšku.Vy se pokuste opravdu nic nedělat, jen ležet a kojit. K vaší dobré pohodě přispěje oblíbený oběd. Pokud se manželovi nepovede, rozhodně ho nekritizujte.

Maminky, které nemají nikoho, kdo by jim pomohl.
I ty by se měly o "pelíšek" alespoň pokusit. Jeden den si uvařte hrnec něčeho, co máte ráda a nedá práci s ohříváním. Jestliže nepreferujete "děti v posteli", přisuňte si postýlky co nejblíže vaší posteli. Přineste si k ruce podložku na přebalování a všechny potřeby, abyste s dětmi co nejméně chodila. Nestyďte se být v posteli bez oděvu i bez podprsenky, jestliže pro vás není nepostradatelná.

Maminky, které mají jedno starší dítě.
U vás jsou jistě možnosti omezené, ale také byste se mohly alespoň pokusit. Vysvětlete váš postup staršímu děcku jako hru. Buďto budete spolu v pelíšku, nebo hned u vaší postele vybudujte jiný pelíšek pro starší dítě, nebo nějaký "bunkr", který si děti rády staví z dek a židlí.
Nejedna z vás, si řekne: "To se jí to píše, ženské! Lebedění v posteli je sice pěkné, ale já v sobotu peru, skoro každý den žehlím, všude mám nánosy prachu a starší děcko mi zde ječí a stejně mě nenechá v klidu." Zastavte se a zamyslete se, co je pro vás nejdůležitější a klidně si to i napište na papír. Pokud vám myšlenky půjdou od srdce, úklid se jistě ocitne na nejnižší příčce, pokud se vůbec do vašeho "přehledu" dostane.

Takže maminky, přeji vám rozum v hrsti, srdce na dlani a tělo s dětmi v posteli !

A nezapomeňte při tom na naši lidovou zásadu:
"Bordel v bytě - šťastné dítě!"
Pavlína Kallusová