Skip to main content

Co se mi osvědčilo v prvních třech měsících


* Nepřebalovat před každým kojením (stačí přivonět, a pokud není miminko pokakané, doporučuji přebalovat mezi kojením – ušetříte si tím nervy při křiku prvního přebaleného hladovce)

* Při kojení se mi vyplatilo pořídit si starší lehátka pro kojence, do kterých jsem si miminka položila – jedno na levou, druhé na pravou stranu od místa kojení, pak jsem se připravila ke kojení (mám kojícího „hada“), po kojení jsem si opět do jednoho lehátka dala to miminko, které bylo na odříhnutí na řadě jako druhé. Pokud je jedno miminko neklidné a křičí při kojení, občas pomůže dudlík, ale zatím vždy zabralo, pokud jsem miminko dala zpět do sedačky- uklidnilo se. Na kojení jsem měla vyhrazenou postel, nemusela jsem si vše vždy připravovat.

*Místo dražších vložek do podprsenky kupovaných jsem si je vytvořila ze starších plenek (zhruba 6 vrstev plenek vystřižených do kulata a obroubených na stroji, pak jsem je vyvařovala spolu s dětským prádlem, v případě nouze vystačila jsem si i s přeloženými šátky – viz další bod)

*Po odříhnutí jsem používala místo klasických velkých plen malé šátky, které jsem si vystříhala a obšila opět ze starších plen (cca 6 ks z 1 plenky). Tyto šátky jsem podkládala pod hlavičku a přes ramínko pro případné ublinknutí. Tím si ušetříte velké plenky. Tyto šátky se také hodí k utírání pusy, zadečku…

*Mateřské mléko (nejlépe to „zadní“) jsem používala na jakékoliv škrábnutí, pupínky miminek i na své jakékoliv zanícená místa. Rychleji se hojí.

*Kojila jsem v klasických zavinovačkách. Děti jsou v nich klidnější, je s nimi jednoduší manipulace.

*Kvůli snadnějšímu přebalování jsem postupně přešla na dupačky a overaly, které jsou rozepínatelné mezi nožičkami

*Pro snadnější manipulaci s dětmi se mi vyplatily kolébky, kterým jsem místo klasických kolíbadel přidělala kolečka. Snadno se s kolébkou popojíždí po bytě, druhé miminko jsem měla v náručí. Nebo lze obě miminka vozit společně, ale je nutné kontrolovat, jestli si navzájem neubližují. Obvykle jsem obě miminka společně pouze popovezla. Z kolébky je skrz špryclíky vidět, miminko se rozhlíží, pak se popoveze zase o kousek dál. Při přebalování druhého miminka se mi vyplatilo dát první přebalené do kolíbky a touto kolíbkou lehce popojíždět (manipulace jednou nohou). Nedávno jsem si pořídila tzv. Baby vak www.babyvak.cz (pevnější šátek s vypostrovanými okraji a přezkou pro snadnější zapínání). Zdá se mi praktický pro krátkodobé nošení dítěte, když potřebujete obě ruce volné.

*Pokud si pořizujete postýlku/kolíbku, je výhodné si vyzkoušet, jestli si prostrčíte skrz špryclíky ruku. Hodí se v noci při uklidnění miminka, nandání dudlíku… Nemusíte pak stále vstávat.

*Pro pár prvních týdnů se mi vyplatila dohoda s manželem o hlídání v tzv. první ranní směně, tj. od cca 5 hodin ráno. To již jsou miminka téměř vyspalá, chtějí častěji uklidňovat. Manžel se vyspal cca 7 hodin (od 22 hodin a v jiné místnosti), a já jsem si mohla v KLIDU lehnout na 2 hodinky do jiné místnosti. Obvykle v této periodě miminka i na chvíli usla společně, a tak nebyl pro manžela problém se připravit do práce.

*Na větříky – zavést do konečníku teploměr, procvičit nožičky – krouživé pohyby směrem k bříšku, fenyklový čaj – stačí, pokud ho pije maminka – dostává se do mléka (pozor!!! - „prdí pak celá rodinka“)

*Koupila jsem si klasický hluboký kočárek (šíře 79 cm, vejde se do 80 dveří- tzn. máte šanci se vejít do některých obchodů). Pro oddělení dětí jsem si vyrobila přepážku trojúhelníkového tvaru z plátna, do kterého jsem dala dvojitou desku z krabice. Na okrajích jsem udělala tunýlky na gumu, kterou jsem na koncích přepážky zašila. Přepážka se upevňuje kličkami z tkaniček upevněných na kočárku (2 tkaničky nastřelené sešívačkou k desce na spodku kočárku, třetí tkanička je našitá na korbičce). Výhoda trojúhelníkového tvaru je v možnosti přikrývání dětí jednou dekou, a možná i hezčí vzhled v kočárku. Tkaničky zase umožňují snadné vyjmutí přepážky pro praní či v případě, že v kočárku je pouze jedno dítě-přepážka se „položí“.

*Pro širší okruh možností vycházek velmi doporučuji využít bezbariérové autobusy MHD, kde se obejdete BEZ POMOCI druhých lidí. Nájezd z i do autobusu je jednoduchý- jeden schůdeček, ve dveřích není veprostřed dělící tyč a navíc se tam v pohodě vejde ještě jeden monokočárek. Tento typ autobusu bývá označen v jízdních řádech symbolem vozíčkáře.

Doufám, že by mohly moje tipy někomu usnadnit práci a snad i někoho inspirovat k sepsání dalších tipů, a to nejen pro kojence.

S přáním klidných, pohodových dnů s usměvavými dvojčaty

Alena Černá