Skip to main content

Pár tipů od maminek z přerovského klubu

Těhotné maminky bývají dost vyplašené, takže je také zveme do klubu, aby viděly různě stará dvojčátka a mohly se poptat maminek, co je zajímá – kojení, umístění postýlek, kočárky, sourozenci atd. Navíc jim půjčujeme domů tašku s informacemi o dvojčatech – s klubovými zpravodaji, časopisy Dítě, Rodiče. Samy jsme si udělaly seznam, kdo měl jaký kočárek a jaké s ním měl zkušenosti + letáčky výrobců kočárků pro dvojčata. Brožurku kojení dvojčat rozdáváme budoucím maminkám zdarma.

· Těhotným doporučujeme hodně odpočívat, nepřepínat se, a nepodceňovat jakékoliv příznaky, které by mohly vést k předčasnému porodu. Většina dvojčat se rodí s předstihem 2 až 4 týdnů, ale i 12ti týdnů ! Přesto jsou díky pokročilému vývoji v medicíně schopna brzy dohnat své vrstevníky.Bývají ale často celé dětství drobnější.

· Je výhodnější pro kapsu maminek koupit starší hluboký kočár – na prvních pár měsíců a pak raději připlatit na kvalitnější sporťák - na něm se vozí děti podstatně déle a podstatně více ho ničí. Nový trend jsou 2 samostatné kočárky, s možností sepnutí spojkou – většinou pro rodinu s více dospělými členy.

· Hodně maminek u nás v klubu podlehlo výhodám vozit dvojčata nebo děti podobného věku na kole se 2 sedačkami. Není nutné, aby byla maminka fyzicky zdatná nebo statná, spíše aby dosáhla nohama na zem a nemusela kolo naklánět nebo z něj slézat při každém zastavení. Samozřejmě je lepší jezdit po cyklostezkách a chodnících, než po rušných cestách. Kolo s dvojčaty je rovnoměrně zatížené, takže opravdu dobře sedí na terénu. Děti nezlobí a všude jste 10 x rychleji. Helmy jsou nyní již nutností !

· Po různých špatných zkušenostech se vyplatí zařídit domov bezpečně ! Krytky do zásuvek, ochranné řetízky na okna i dveře, protiskluzové koberečky do koupelny, kulaté kryty na ostré hrany, mřížka na sporák, uzamykatelné skříňky na chemikálie a léky atd. U nás se v několika rodinách osvědčila také zábrana z dřevěné ohrádky do kuchyňských dveří, alespoň po dobu dopoledního vyvařování, a taky třeba na přepůlení pokojíčku, aby dvojčata nerušila staršího sourozence při hrách a učení. Rizikový věk je 9 měsíců – 2,5 roku s ohniskem kolem 18 měsíců! Bacha hlavně na kluky ?!?

Z vlastních zkušeností vím, že brzy dokázali společně např. postavit 2 krmící židličky na sebe a lezli si na televizi pro ovladač /oblíbená hračka většiny dětí i tatínků/. Slavností focení ve fotoateliéru bylo tím pádem opět odloženo na neurčito. Podobně si dotáhli židli a postavili ji na měkkou matraci na postel, aby si ze skříně podali vitamíny. /Mám odzkoušeno, že ani po snězení 10 vitamínů se nedostaví předávkování, naštěstí/. Osobně si myslím, že děti naše pokusy o zabezpečení domova berou jako výzvu k překonání překážek. Brzy si totiž dokázali odháknout řetízek v okně, rozepnout bezpečnostní pás v auto i kolo sedačce, kšíry v kočárku, odemknout skříňku s doklady, vyšprtnout tenkým kouskem stavebnice krytku ze zásuvky atd.Tak to zase moc nepřehánějte, hlídejte je jako ostříž a berte je sebou i na WC /i když máte své dny/.

A hlavně je občas nechte trošku spálit, spadnout a odřít se, bouchnout se do hlavičky nebo kolena, aby si brzy dokázali představit, jak bolí pád ze stolu a jak asi bude bolet pád z okna, ze kterého se i přes Váš zákaz vyklání ! To mě naučila maminka 18 měsíčních dvojčat, která - na rozdíl ode mě - nelítala na hřišti od jednoho dvojčete k druhému, ale klidně je doprovázela a sledovala, jak, když někam vylezou, tak se snaží sami slézt a nespoléhají se jen na to, že je maminka vždy všude chytí. Učila je tím respektu z nebezpečí a opravdu to fungovalo. Jen jsem nepřišla na způsob, jak jim nahnat hrůzu z aut, aby nevyběhli na cestu bez rozhlédnutí.

· Ale velký pozor dejte, když svěřujete dítě jiným osobám, babičce, tetě atd. I když děti měli, přesto časem zapomenou, co všechno může malá všetečka chtít zkusit a na co si dát pozor. Nedávno kamarádčina dcerka, hlídána babičkou, takto spadla do neuhašeného žhavého popela a způsobila si popáleniny obou dlaní a předloktí, čímž si na 1 rok znemožnila hry v písku, koupání a slunění – celé léto bude muset nosit dlouhý rukáv. Jak komplikovaně teď musí o ni její maminka /zdravotní sestra/ pečovat….

Všem přeji pevné nervy, rychlé reakce a minimum nebezpečných nástrah!

Za přerovský Klub dvojčat
Jana Knejzlíková